Beh na Malý Manín (9.etapa TdP2017)
 
 
 
Autor : Mino, 10.5.2017
 
 
 
 

Manínske duo je za nami

Len nedávno sme bojovali so serpentínami na Veľkom Maníne a dnes na nás čakal jeho menší brat Malý Manín. Aj keď malý nevystihuje ani tak výšku, pretože obaja súrodenci sú podobne vysoký ak nerátam tých 20 metrov rozdielu, no Veľký Manín zaberá podstatne väčšiu plochu. Aj parametrami etapy je Malý Manín menší, no akonáhle sa na etapu pozrieme z pohľadu priemerného percentuálneho sklonu, tak dostaneme číslo iba o pár desatín menšie, čiže Malý Manín je v Tour de Považie právom. Navyše už v cieli ponúka pekné výhľady, čo je taktiež veľká prednosť. Zdalo by sa, že jeho jedinou smolou je, že vďaka dĺžke etapy jeho termín vychádza vždy na stredu a nikomu sa nebude chcieť prísť sa naň vytrápiť. No často je to práve naopak, všetci to berú ako super tréning, ktorý by aj tak absolvovali sami a takto si ho môžu dať v skupine kvalitných bežcov, takže len málokto z blízkeho okolia si ho nechá ujsť.Lukáš po dvoch rokoch opäť víťazne

Skôr než sa pustím do priebehu etapy, tak sú dve veci ktoré majú prednosť. Samozrejme vždy majú prednosť dámy, ktoré sa dnes postarali o ženský rekord v účasti. Osem bežkýň to sme ešte na etape nemali. Emancipácia útočí už aj na Tour de Považie :). Nás to veľmi teší, pretože je to skvelé spestrenie a na etapách je ešte väčšia zábava ako bola doteraz. Takže kočky len tak ďalej, nech vám to nadšenie vydrží :). A to druhé ,čo musím spomenúť je účasť v počte 33 čo je na etapu v strede pracovného týždňa neskutočné číslo. Ukázali sa ďalšie nové tváre, no čo dodať, jednoducho paráda. Počasie konečne hralo s nami, síce bola zima, no cestou hore sa na to nikto sťažovať nemohol. V duchu ženy majú prednosť sa niesla aj dnešná etapa a tak osem športovkýň sa popredu vydalo popasovať sa s prevýšením Malého Manína. Doprovod im robil Mino na bajku a plnil tak úlohu regulovčíka, aby sa všetky dostali tentoraz bez blúdenia do cieľa. Spočiatku si myslel, že to bude brnkačka a stihne aj filmovať aj fotiť a ešte sa aj prezuje. No Gabika nasadila také tempo aj s Jankou a Bobou, že Mino mal čo robiť, aby za nimi v najprudších úsekoch stíhal tlačiť bike a tak len vykríkal pokyny na diaľku, aby sa baby dostali šťastlivo do cieľa. Celkovo ho roľa regulovčíka tak pohltila, že aj zabudol, že má v ruksaku náhradné topánky a celú filmársku výbavu :) a tak len usmerňoval a povzbudzoval, no skoro nič nenatočil :). Bootcamp girls Dulov to dnes vymysleli perfektne, že prišli v takomto veľkom počte. Pretože Gabika Mladošová sa vďaka dnešnému víťazstvu poriadne priblížila k celkovému prvému miestu v ženskej kategórii, vzhľadom na neúčasť Daniely Reksovej. Famózny výkon podala aj Janka Mičudová, ktorá nechala za sebou dokonca aj Bobu o pár sekúnd. Ale všetky kočky dnes podali super výkon.

V mužskej kategórii prvý krát v tomto roku chýbal Kamzík pre pracovné povinnosti, takže Lukáš mal veľkú šancu na víťazstvo. Nemal to ale jednoduché pretože Ľuboš si bol dať Malý Manín sám ráno a tak Lukáš ak chcel dnes vyhrať, musel tromfnúť Kamzíkov čas. Pomôcť mu v tom mal Jozef Mitala, o ktorom je známe, že etapy rozbieha veľmi rýchlo. A veruže tak bolo, Jozef to drtil ako to len šlo a Lukáša nechcel pustiť pred seba. Aj keď Lukáš chcel ísť cez neho, tak Jozef vždy pridal. Isto ho hnala vpred aj myšlienka, že jeho najväčší súper Peťo Pastorek momentálne nechodí, tak potreboval skončiť druhý s čo najlepším časom aby sa mu cesta z PE vyplatila. Jozefovi ale na lúke medzi lesmi došlo a tak využil svoju šancu Kamil a išiel cez Jozefa. Kamil tak oplatil Jozefovi porážku zo Strážova a ja beriem späť svoje slová, že Kamil je z formy. Pre Jozefa bolo v cieli trpké, že vďaka tomu, že sa počíta aj Kamzíkov čas, tak vďaka novému pravidlu, pre ktoré boli tie nezhody opäť stratil na tretie miesto. Našťastie tentoraz nie tak veľa ako na Strážove. Zároveň iba táto štvorica sa dostala časom pod 20 minút. Svoje maximum si dnes vybehal Hato, ktorý skončil na piatom mieste. Etapa mu zjavne neskutočne sadla, top five, to už je známka extra triedy. Rovnako pochvala pre Jara Semančíka, ktorý bol len 4 sekundy za Hatom. Prekvapením dňa bol určite aj výkon Peťa Bielika, ktorý to po nevýrazných výkonoch z minulých etáp, dnes vytiahol až na siedme miesto. Musíme ale ešte urobiť rozbor tej hnedej tekutiny ,čo pil pred štartom, pretože takýto skok z ničoho nič je podozrivý :). Mino hecoval Lišiaka, nech ešte na cieľovej rovinke sundá Joka. Lišiak nariekal, že mu je zle a tak aj možno preto aby to nehodil Jokovi na chrbát ho nakoniec predsa len v cieli obehol a tešil sa z ôsmeho miesta. Joko už v cielovej rovinke nedokáže preradiť na vyšší stupeň, takže minulý rok ho prešpurtoval Michal, teraz Lišiak. Zopakoval si tak umiestnenie zo Strážova a hlavne, že je v top ten a teda aj v reporte :). Top ten uzavrel Majo Hudec, tentokrát bez zvukových prejavov. V päťdesiatke super výkon. Rozpísal by som tu celé štartové pole, pretože dnes som si to z pohľadu diváka náramne užíval :). Žiaľ ranné vstávanie bude kruté a tak to musím ustrihnúť. Ani video z dnešnej etapy neponúknem lebo žiadne nemám :( , no na druhú stranu vás musím nechať trochu vyhladovať, nech opäť chodia samé pochvaly :))))).

 

Bežecké topánky vystriedajú cyklistické tretry

Keby sa ma niekto opýtal, čím sa odlišuje Tour de Považie od iných bežeckých líg, tak zjavne by som mu ako prvé odpovedal, že my len nebeháme, ale máme aj cykloetapu. Presnejšie MTB časovku ako znie jej názov. Je mi jasné, že niektorí ortodoxní bežci by túto etapu najradšej vyhodili z Tour, no ona stále odoláva a má aj svojich priaznivcov. Hlavne pre nás, ktorí viac trénujeme na bajku ako behaním je to šanca aspoň raz počas celej TdP to natrieť aj najlepším bežcom, ktorých inak nemáme šancu v behu dobehnúť. Je škoda, že tento pocit nám nikdy nedopraje Kamzík, ktorý sa tejto etape vyhýba ako čert krížu :).

Pevne verím, že tento rok nám bude priať počasie a krásnou dolinou Rečica sa bude preháňať rekordný počet bajkerov a bajkeriek :). Dolina nás dovedie až pod stúpanie, kde si asi viacerí prejdu očistcom, no ten úžasný pocit úľavy, keď uvidíte cieľovú lúku to všetko vynahradí :). Európska únia nám nanovo vyasfaltovala hornú časť trate až do cieľa, takže prípadný dobrodruhovia na žiletke to budú mať opäť o niečo ľahšie. Prvé štyri kilometre zostávajú rozbité, čo bude hrať do kariet bajkerom. Odporúčam si poriadne naštudovať propozície, podľa ktorých by nemalo byť možné zablúdiť. Zavretá závora sa bude obchádzať z pravej strany, prípadne ju môžete podliezť. V záverečnom zjazde odporúčam neriskovať a nejazdiť zákruty v protismere. A keďže sa budeme nachádzať v teritóriu medveďa hnedého, rovnako ako na Strážove, nie je na škodu si občas zakričať aby o nás vedel a stihol ujsť. V opačnom prípade by sa mohlo stať https://www.youtube.com/watch?v=V5AN0jRzPMI :) . Ja tam jazdím už roky a ešte som ho nestretol, tak verím, že to tak aj zostane :). Na záver ešte video z minuloročnej naháňačky https://www.youtube.com/watch?v=GOylLBt2oS4

Dofúkajte kolesá, namažte reťaze, skontrolujte brzdy a vidíme sa v nedeľu v Priedhorí.