MTB časovka Predhorie  - Kačka 
 
 
Autor: Mino, 14.5.2017
 
 

 

Pekelný týždeň je minulosť :)

Veru tak vážení, tri ťažké etapy v jednom týždni sú za nami a všetci tí, ktorí to dokázali absolvovať si môžu gratulovať. Kto zvládol toto, je na najlepšej ceste to zvládnuť až do cieľa tohtoročnej Tour de Považie. Počas týchto troch etáp v krátkom slede za sebou sme na vzdialenosti 14,9km nastúpali 1467 výškových metrov. To sú parametre, ktoré vzbudzujú rešpekt. Po drine väčšinou príde odmena, takže to podľa predpovedí vyzerá, že nám príroda konečne dopraje stabilné, pekné, teplé počasie. Ak by sa predpovede naplnili, bola by to vzhľadom na to, čo nás čaká na budúcu nedeľu skvelá správa. Apropo už dnes sme si užívali parádne počasie aké sme naposledy zažili na Holíši. Je super, keď so sebou nemusíme vliecť náhradné veci a v cieli sa dá aj posedieť, lebo je teplo.Blíži sa úhrada štartovného

Všetci organizátori majú vo zvyku vyberať štartovné pred samotným pretekom. My sme v tomto veľmi benevolentní a nechávame termín úhrady na samotných účastníkoch. Od nikoho peniaze vopred nevyžadujeme, nakoľko sa tu všetci poznáme a tak si navzájom dôverujeme. Navyše nie je naším cieľom zarobiť, v podstate iba financujeme chod TdP, čo znamená zaplatiť prenájom stránky a zvyšok použiť na drobnosti pre víťazov, prípadne na inovácie ak si to vyžaduje nákup nejakého materiálu. Keďže sme už v poslednej tretine Tour a finálová etapa je už neďaleko, chcel by som poprosiť vás, ktorí sa účastníte tohtoročnej TdP pravidelne, aby ste už postupne začali Michalovi nosiť dohodnutých 5 Eur za celú sezónu. Zároveň kto má objednanú šatku TdP, tak to môže spojiť dohromady aj s touto sumou. Šatky aj oblečenie by mohli doraziť do finále, no najneskôr vraj týždeň po finále. Najneskôr v pondelok by mala byť výplata, tak to bude každého najmenej bolieť :). Inak kto nezaregistroval prečo iba 5 Eur, tak si prosím prečítajte report z Javorníkov, kde som to vysvetloval. Report sa objavil na stráne iba v pdf verzí, tak ste ho možno prehliadli, no v tabuľke termínovky je vložený, tak si môžete otvoriť.

 

Do tretice opäť zmena hodnotiaceho systému

Pravdupovediac tento odstavec sa mi ťažko píše, pretože sa cítim trápne, keď musím vysvetlovať ďalšie zmeny v TdP 2017. Mysleli sme si, že už sa všetko zažehnalo a tento ročník už v kľude dokončíme. No to by nebol Kamzík, aby sa v tom zasa nešpáral. Ľuboš si totiž nevie predstaviť, že by tento ročník ako najlepší bežec možno nevyhral a tak celý týždeň tlačil na to, aby sa hodnotiaci systém prehodil opäť na body ako v minulých rokoch. My sme chceli tento rok otestovať niečo nové a na konci zhodnotiť ,či to má alebo nemá význam. No pre Kamzíka je predstava, že bude mať na pohári o jednu tabuľku so svojim menom menej doslova nepredstaviteľná. Celý týždeň obvolával organizačný team s tým ,aby sa to zmenilo. U Mina nepochodil a tak to skúšal u Michala. Vysvetlili sme mu, že pre jedného účastníka isto nebudeme opäť meniť pravidlá. A tak sa Kamzík odhodlal ku kroku, ktorý šokoval nás všetkých. Po desiatich rokoch sa po prvý krát objavil na cykloetape, len preto, aby mohol vyvolať na štarte hlasovanie o návrate na bodový systém. Viac rúk bolo za návrat k bodovému systému a tak sme vyhoveli väčšine. Aj keď po etape sa zasa všetci ozývali, že nepochopili otázku a že si mysleli, že teraz to už necháme tak a body vrátime od budúceho ročníka :). My už to ale nechceme riešiť, pretože nás to stojí kopec energie a tak sme sa definitívne vrátili k bodom. Vyskúšali sme časy, no nestretli sme sa s pochopením a tak túto myšlienku môžeme definitívne pustiť z hlavy. Michal už prerobil tabuľku na body, no ešte sa bude posledné etapy pred koncom upravovať, pretože sa budú škrtať tri najhoršie alebo vynechané etapy každému účastníkovi, tak ako to bolo v minulosti. Máme teda už predčasného víťaza, ktorým sa stáva Kamzík, pretože v bežeckých etapách ho už nikto neporazí. Lukáš obháji druhé miesto, našťastie zápletka nás čaká aspoň v boji o tretie miesto. Na čelo ženskej kategórie sa po zmene vyhupla Gabika, ktorá ak nevynechá viac ako tri etapy, tak by mala TdP tiež vyhrať. Najhoršie druhá by mala skončiť Janka Mičudová a tretia Janka Mišovcová, keďže majú najlepšiu účasť. Časmi nám išlo hlavne o to aby Tour nebola rozhodnutá už v polovici, ale aby to bolo napínavé až do konca. Rešpektujeme názor väčšiny a body budú rozhodovať aj v budúcnosti.

 

MTB časovka opäť nesklamala

Počasie nám vyšlo perfektne, účasť parádna, takže bolo jasné, že o zábavu nebude núdza :). Ženská kategória vyrazila opäť popredu a Bootcamp Girls Dulov mali v tejto etape novú súperku. Peter Bednár si uvedomil, že tento rok pravdepodobne etapu nevyhrá a tak vyslal do akcie manželku Katarínu, ktorá pri svojej premiére vybojovala etapové prvenstvo v ženskej kategórii :). Janka Mičudová s Bobou bojovali o druhé miesto a viac síl v závere mala práve Janka. Obdiv si zaslúži aj Janka Mišovcová, ktorá so svojim nákupným bicyklom zdolala to ťažké stúpanie.

V mužskej kategórii sa po spomínanom hlasovaní prešlo k odpočítavaniu. Po štarte dopredu hneď vyrazil Mino. Je to už klasika v etape z Priedhoria. Úvod je tu mierny a Mino  vďaka svojej hmotnosti má najväčší ťah práve po rovine. Preto je v jeho záujme to hneď na úvod roztrhať rovnako ako minulý rok, keď mu s tým pomohol Kamil. Tentokrát v tom bol sám a všetci ho nechali na čele pekne vyvetrať a užívali si jazdu v háku :). Až keď si Mino uvedomil, že dnes jeho taktika nevyjde, spomalil a na čelo sa prepracoval Jozef Mitala so svojim časovkárskym špeciálom. Medzera sa s dvíhaním stúpania začala mierne naťahovať a tak z háku vyrazil už aj Hato a Kamil a Majo Ľahký. Začali sa prudké úseky a cez Mina sa presypali viaceri súperi. Konkrétne Fero, Peter Vyhnička a Joko. Joko nepoznal trať, pretože tu minulý rok nebol a dosť skoro zistil, že bude musieť ubrať ak sa chce dostať hore. Opäť ho teda zobrali Mino aj s uzdraveným Peťom Pastorekom. Pred rampou a prechodom na nový asfalt vyrazil vpred aj Lukáš a začal stíhaciu jazdu. Neďaleko za bránou sa cez Mina dostal ešte Jaro Semančík na svojej položiletke a to bolo na dlhšiu dobu všetko. Až 300 metrov pred vrcholom vytlačil Mina z top ten Kamzík, ktorý v najprudších úsek tancoval v pedáloch ako El Pistolero :). Na vrchole stúpania mal obrovskú smolu Jozef Mitala, ktorý musel zastaviť z tretieho miesta. V strese sa snažil rýchlo reťaz rukami nahodiť späť a fajne si pri tom dorezal ruku. Jozef dnes išiel doslova na krv :). Etapu vyhral opäť Kamil, ktorý tu má neuveriteľnú sériu a myslím, že nevyhral iba jeden ročník. Skvelý výkon podal Hato a môže byť smutný, že neostali časy, pretože dnes by si v celkovom poradí poriadne polepšil. Meno Vyhnička po Jozefovej smole bolo aj na treťom mieste a obsadil ho Kamilov brat Peter, ktorý zaznamenal na bajku veľký progres. Evidentne sa tento rok bajku poriadne venoval. Smoliara Jozefa v závere obehol aj Lukáš a  Jozef z priebežného tretieho po technickej závade spadol až na piate miesto. Majo Ľahký zvyknutý v tejto etape končievať najhoršie druhý sa musel tentokrát spokojiť so šiestym miesto. Konkurencia je z roka na rok lepšia a tak aj on bude musieť v tréningu pridať ak sa bude chcieť v časovke umiestniť do trojky. Za Majom dorazila takmer pospolu trojica Fero Hrtánek, Peťo Pastorek a Jaro Semančík. Borci sa navzájom hecovali, čo im pomohlo udržať vysoké tempo. Tesne pred koncom stúpania sa do top ten prepracoval aj Kamzík. Kamzíkovi by vyhovovalo, keby sa tých 480 výškových metrov nastúpalo na jednom kilometri, vtedy by možno aj vyhral :). Neplánoval som zverejniť dnešné video ale čert to ber, veď raz vidieť je lepšie ako sto krát počuť, takže tu je

 

https://www.youtube.com/attribution_link?a=OzFJOSeB2DceqylN&u=/watch%3Fv%3DlTYhqBT_mU4%26feature%3Dem-upload_owner

 

Bike ešte neodkladajte

Tento rok to zhodou okolností vyšlo tak, že nemáme jednu etapu na bajku, ale dve. Konkrétne duatlon, ktorý si odkrúti v TdP premiéru. Miro Letko o tom už sníva dlhé roky a vždy chcel túto kombináciu bajku a behu dať do termínovky. No uvedomoval si, že pre bežcov, ktorých je tu väčšina je bike veľmi citlivá téma a tak moc na pílu netlačil. Všetko zmenil návrh Dohňanskej vetvy, keď sami navrhli aby sme si dali duatlon cez Portáš na Malý Javorník. My sme nadšene súhlasili a tak MIrov sen sa tento rok stane skutočnosťou :). Etapu vraj zastreší team okolo Maja Blaha, ktorý sa vraj dohodol aj s majiteľmi horského hotela Portáš, kde nám vraj zriadia depo na odloženie bicyklov a prezutie bežeckých topánok. Čiže depo bude na Portáši a odtiaľ sa pobeží na Malý Javorník, kde bude cieľ. Bude to najdlhšia etapa v celej tohotoročnej TdP. Ak nám vyjde počasie tak si dovolím tvrdiť, že to bude akcia roka :). Pretože pekné počasie, krásna príroda a skvelí ľudia, to ani inak dopadnúť nemôže. Všetkých pozývam si to vyskúšať, keď sa núka takáto príležitosť si to vyskúšať, neradno ju odmietnuť. Video vám tento raz neponúknem, pretože to ešte len vznikne, takže kto sa na seba rád pozrie na youtube, tiež by nemal v nedeľu na štarte chýbať :). Oddýchnite, potrénujte a vidíme sa v nedeľu v Čertove :).