1.etapa TdP Beh na Rozhľadňu na Tlstej Hore

 
    Autor: Mino, 22.3.2015
 

Priatelia dočkali sme sa, ôsmi ročník TdP 2015 sa dnes oficiálne začal. Pôvodný plán bol držať sa úspešného minuloročného modelu kedy sa behalo 11. najpopulárnejších etáp z minulých rokov. Tento plán sa dodržať nepodarilo a do termínovky sa dostali tri nové etapy , z toho jedna nahradila minuloročný prológ. Celkovo máme v 8. ročníku 13. etáp. Taktiež bol štart celej TdP plánovaný až o týždeň neskôr, no napokon sme sa rozhodli, že púchovskí bežci si tiež zaslúžia domácu etapu, keďže toto privilégium majú aj bežci z Beluše. Výber padol na Dohňanskú rozhľadňu, o ktorej sme sa Jozefom Kováčom bavili už v máji minulého roka po časovke na Kačku. Pôvodne sa malo jednať o jesennú klasiku s názvom Dohňanský šteblík, no ako sa už niekoľkokrát potvrdilo, nieje problém navrhnúť aj 30 etáp, ale zorganizovať a prilákať bežcov už také jednoduché nieje. Nakoniec sa termín našiel a táto klasika dostala tú česť zahájiť TdP 2015. Dohňany, malá dedinka kúsok od Púchova je klasickým príkladom toho, akou je výhodou mať starostu so silným prepojením na vládu. V roku 2011 sa tu konali ME MTB v disciplíne cross country, kedy do Dohňan dorazila celá svetová špička. Za týmto účelom tu vzniklo aj moderné EPIC Centrum, kde bol dohodnutý zraz pred dnešnou etapou. Pôvodné predštartovné očakávania nerátali s veľkou účasťou nakoľko už nebolo tak slnečno ako predchádzajúci týždeň a taktiež pár stálic hlásilo chorobu. Postupne sa ale začalo parkovisko plniť a 5 minút pred štartom bolo pripravených si to rozdať 20 bežcov. Hneď od štartu sa začalo z ostra, nikto na nič nečakal a išlo sa naplno. Malou motiváciou bolo prekonanie rekordu ambasádora etapy Joka, ktorý tu vraj má osobák 26 minút aj niečo. Prvé metre patrili rovine a asfaltu, no čoskoro asfalt vystriedal terén a profil sa začal dvíhať. Do čela sa na chvíľu prepracoval Lukáš Martinka, jeden z tých, ktorý už majú na putovnom pohári svoje meno. No nikto mu nechcel darovať ani meter a tak si ho Ľuboš hneď docvakol. Veľké sito prišlo na prvej stene, kde už sa začali tvoriť rozostupy. Čelná skupina sa definitívne odtrhla a tí, ktorí prepálili tempo na úvod, sa začali prepadávať dozadu. Trať bola postavená perfektne, nechýbali krátke prudké stúpania, ktoré striedali rýchle krosové úseky. Všetko bolo prehľadne vyznačené, takže Joko odviedol skvelú prácu. Ako bonbónik si pre nás prichystal sparťanský prvok a to prelez cez veľký padnutý strom, ktorý skrášlil nápisom Miňo ideš! Účel to splnilo a Miro Labudík si tento úsek náležito vychutnal :).

 
Mimochodom ako vždy mal Miro ráno toľko času, že si nakoniec zabudol pribaliť bežecké topánky a tak musel prvýkrát absolvovať beh v barefoot topánkach, ktoré niesu zrovna ideálne na behanie po horách. Napokon sa to ukázalo ako dobrý ťah, keďže bolo sucho a obuv, ktorá mám menej ako 200 gramov je v kopci na nezaplatenie. No zaplatil aj daň v podobe veľkého pľuzgiera na jednom prste. Po prekonaní stromu na bežcov čakali opäť behavé pasáže, ktoré sa opäť striedali s prudkým stúpaním. Naozaj klasika ako vyšitá. V podstate tu už boli karty rozdané a Ľuboš si opäť neohrozene bežal pre víťazstvo v traťovom rekorde. Neskutočné výkony dnes podával Andrej Liška, ktorý ešte kilometer pred cieľom vyzeral, že vyškolí svojho senseja Kamila, ale Kamil si povedal, že nič také nesmie dopustiť a na hrebeň nakoniec vybiehal 10m pred Andrejom. Andrej evidentne na sebe cez zimu poriadne zapracoval a určite mu  pomohlo v príprave aj propagačné video na TdP 2015, v ktorom hral hlavnú úlohu.

https://www.youtube.com/watch?v=1oGqS4NQ-vY

Celkovo dnes Belušská mafia podávala neskutočné výkony a to podľa ich slov vraj trénujú iba jeden, dva krát do týždňa, čomu samozrejme nikto neverí :). Belušskú dominanciu dnes podtrhoval aj Peter Vyhnička, ktorý sa tiež pohyboval neštandartne vysoko. Ďalším, kto po minulom nevýraznom roku vystrelil raketovo vpred bol Majo Hudec. A rovnako skvelým výkonom sa dnes prezentoval aj nováčik Peťo Ceniga.  Po poslednom výživnom stúpaní nasledovala už iba hrebeňovka k rozhľadni, no spočiatku ju bežci nevideli a tak tá pravá radosť nastala, až keď sa objavila na obzore. Tu už každý vedel, že aj keby sa tam mal zrútiť vyčerpaním, tak svoju pozíciu nepustí. Vyhral ako už býva zvykom Ľuboš „ Kamzík“ Kováčik a zároveň vylepšil Jokov traťový rekord o viac ako minútu. Druhý dobehol Kamil, len pár metrov pred Andrejom. Zvyšok výsledkov v tabuľke.

Mimochodom cieľ dnešnej etapy vyzeral takto.

 

 


Joko ešte v januári vyhlasoval, že cíti formu, no zjavne si na domácej etape predstavoval jej vôňu trochu inak, keď skončil až na šiestom mieste. Každopádne formu ešte nemá ani Miro Labudík, ktorý skončil až jedenásty, no to sa bude postupom času meniť a tak sa treba mať na pozore, nováčikovia majú síce imunitu, no koho z ostrieľaných účastníkov 105kg vážiaci Miro porazí, ten sa bezpodmienečne stáva hviezdou dňa aktuálneho reportu :). Dnes dokonca ani nieje možné použiť osvedčené bubliny, pretože nás bolo toľko,že ich nieje kam dať. O týždeň sa Tour presúva do skalného raja a to do Súľova, kde sa pobeží priamo okolo monumentálnych skalných útvarov. Takže kto ešte nemá Súľov pochodený, ten by určite nemal túto etapu vynechať. Nespomenul som žiaľ v reporte všetkých, no pri takom počte to ani nieje možné, veď už teraz má report dve a pol strany. Ale ak budete chodiť pravidelne, tak sa určite dostane na všetkých. Na záver už teda ostáva len povedať : Trénujte tvrdo, pretože konkurencia nespí !