Finále  TdP 2013

Autor: MIro , 3.9.2013

Šiesty ročník Tour de Považie je minulosťou. Finálová etapa bola naplánovaná na 1.9.2013 so štartom v Súľove na parkovisku pod hradom a cieľom na vrchole Roháč. Zázemie v podobe parkovania a následných osláv a vyhodnotenia bolo neďaleko štartu vo dvore u Minarovských. Ráno pred behom bolo solídne zatiahnuté no prípravy na akciu prebiehali v plnom prúde už ráno od siedmej. Prví bežci sa začali schádzať už pred deviatou. Podľa predpovedí počasia malo celkom masívne začať pršať okolo 9.15 a aj tak bolo a tak sme sa rozhodli posunúť štart najskôr na 10.30 no potom družicové zábery ukazovali ,že front nad Súľovom bude strašiť až do jedenástej a tak sme nakoniec štart definitívne posunuli až na 11.15,čo bol dobrý ťah...na štarte finálovej etapy sa zúčastnila väčšina tých čo pravidelne behali tento rok TdP (teda okrem Miňa Labudíka ,ktorý to  teda buď neodhadol a na poslednú chvíľu vymenil auto za bicykel a doplatil na to lebo dážď ho dostihol už V Pov.Teplej, alebo sa zľakol blata a neprišiel :D ).Do Súľova však prišli iní netradiční účastníci, na etape sa objavil Jano Gabriš z Talianska a okrem  stabilných účastníkov s Moravy – Šnevajsovcov prišiel na etapu Lukáš Suchánek (šéf behu na Radhošť) a takisto veľká hviezda českej bežeckej vrchárskej scény Ondra Horák a spolu s ním jeho priateľka Marie Delingerová. Kedže počasie robilo prieky ,celé štartovné pole bolo ukryté v chalupe pred dažďom a chladom a čakalo sa na zlepšenie. Tu treba pochváliť nášho meterológa Michala ,ktorý predpovedal zlepšenie a tak už pred jedenástou sme mohli rozklusávať a zahájiť prípravy na poslednú etapu tohto ročníka.11.15 štartovné pole kompletné ,dážď ustál a tak sa mohlo štartovať. Štart za podpory početnej skupiny divákov a fotografov

mal na starosti zemepán Súľovského regiónu – Ľuboš Kováčik. Kedže v uplynulých dňoch celkom solídne pršalo trať bola v celku šmykľavá no i tak sa bežalo veľmi rýchle tempo, ale nebolo sa čomu čudovať na trati sme mali vrchársku špičku....Hneď od úvodu sa teda oddelila špička od ostatných a tak na čele sa usadila dvojička Ľuboš Kováčik a Ondra Horák ,ktorým zdatne sekundoval Kamil Vyhnička a kráľ tohto ročníka Lukáš Martinka. Ostatní bežali úvod náročného stúpania pokope. Asi po dvesto metroch sa však pelotón začal mierne trhať a do úniku sa vydal MIro Letko a za ním brat Michal, ostatní na tento únik nereagovali. Na hrad som sa teda ocitol vo výbornom čase 14.52 (minulý rok 16.24). Po ťažkom stúpaní nasledoval nebezpečný a zároveň technický zbeh na lúku pod Hradom ,ktorý bol plný rebríkov a zábradlia...tu mal na čele na vrch Ľuboš ktorý tieto technické úseky obľubuje  a tak Ondra inak výborný vrchár v týchto pasážach mierne strácal naviac nevedel presne, čo ho čaká tak ťahali spolu vo dvojici s Ľubošom. V stúpaní za rázcestím do Hlbokého sa do otáčok dostal Martin Marko a postupne stiahol náskok a obehol Michala. V najprudších úsekoch v stúpaní na Bradu sa mu podarilo dotiahnuť aj na Mira Letka a poľahky ho aj obehol ,ten jeho ťah v kopci je jednoducho úžasný! Po ťažkom stúpaní na Bradu nasledovali pekné krosové pasáže (s množstvom vyhliadok, na ktoré ale nebol čas, jednak sa pretekalo a takisto celá oblasť Súľova bola v mrakoch).bežalo sa tu svižne ,no miestami to bolo dosť nebezpečné a šmykľavé....Asi 1km pred cieľom sa bežecké pole dostalo na  veľké rázcestie Roháč – Čiakov, kde sa spája a križuje niekoľko turistických značiek a v minulosti sa tu podarilo zablúdiť Kamilovi Vyhničkovi keď takmer zbehol až na Hričovský hrad. Dnes mali orientačné problémy Maruška a Lukáš Suchánek keď sa im podarilo zbehnúť po žltej dole rebríkmi až k jaskyni Šarkania diera. Trať bola značená vápnom ,no bohužial silné dažde v sobotu a v deň preteku  takmer všetko zmyli....

Na špici ale prebiehal až do samého záveru veľmi dramatický súboj. Ľuboš až do posledného stúpania viedol o pár metrov pred Ondrom a tak sa rozhodovalo až v poslednom stúpaní a nakoniec sa o chlp stal víťazom Ondra Horák a tak prvý krát v histórii TdP bol kráľ Súľova porazený na domácej pôde. Tretí do cieľa dobehol Kamil Vyhnička. Celkovo etapu odbehlo 13 bežcov. Tesne pred cieľom pôsobil Michal Topor v roli fotografa. Na lúke pod hradom našiel tabulu s názvom čapujeme Popper ,ktorú sa mu podarilo vyniesť až tesne pod vrchol a tak bežci boli motivovaní s tým že na vrchole bude pivo...a tam nič :D .Po dobehnutí všetkých pretekárov sme sa po skupinách vydali smer zázemie preteku na záverečnú party. Do miesta osláv sme dobehli cca. o 13.00  a gulášik u rozvoniaval. Hlavným šéfkuchárom bol Pavol Minarovský a myslím ,že sa svojej úlohy zhostil výborne a isto mi dá každý za pravdu ,že guláš bol výborný. Tak sme sa pustili do hodovania a debatovania o všetkom možnom aj nemožnom ....cca. o pol tretej nastalo vyhlásenie najlepších ,ktorého sa ujal Michal Topor. Víťazom 6 ročníka TdP sa teda stal dlhoročný korunný princ Lukáš Martinka. Druhý sa umiestnil MIro Letko . Tretí najväčší bodový zisk dosiahol Michal Letko. To bol teda 6.ročník TdP 2013. Myslím že to bol úspešný rok a dúfam že  na jar sa nás na prologu zíde opäť dosť aby sme 7.ročník opäť mohli rozbehnúť a aby bol minimálne taký úspešný ako tento. Užite si zvyšok letnej sezóny sezóny a nech Vám to behá!