8.kolo Beh okolo Veľkého Manína

Autor:  Miro Labudík

Čaute bežci. Dnes sa konala v poradí už ôsma etapa Tour de Považie, ktorá niesla názov Beh okolo Manína. Etapa to bola mimoriadne náročná, pretože bola mimoriadne rýchla, dlhá a niektorým účastníkom sa nepozdávalo počasie, ktoré bolo slnečné a veľmi teplé.

8.etapa

Pre mňa boli dnes ideálne podmienky. Lepšie to už ani nemohlo byť. Poďme ale k priebehu etapy. Dnes sa na štart postavilo šesť najúspešnejších účastníkov v doterajšom priebehu ,čo sa do celkového poradia týka. Keďže na štart prišiel aj Kamil Vyhnička, ktorý reprezentuje klan Vyhničkovcov z Beluše, tak to dnes sľubovalo zaujímavý súboj o prvé miesto. Odštartovalo sa okolo 10:00. Štart bol na rovnakom mieste ako v etape č.2. Túto etapu si navrhol Miro Labudík a tak bol veľmi namotivovaný na dobrý výkon. Po štarte sa to veľmi rýchlo rozbehlo zásluhou Mira Labudíka, ktorý chcel hneď po štarte rozdeliť štartové pole a zbaviť sa čo najskôr ,čo najväčšieho počtu súperov. Celkom sa mu to podarilo, pretože tempo s ním dokázali držať iba Peťo Bielik a Kamil Vyhnička. Ostatní zvolili pomalšie tempo a tak sa im prvá trojka veľmi rýchlo vzdialila. Len tak pre zaujímavosť pre tých, čo túto trať poznajú, tak na prvom medzičase bol prvý Miro Labudík s časom 3:18 a to svedčí o tom ,ako sa rýchlo bežalo. Kúsok za týmto miestom sa cez Mira dostali dvaja najväčší adepti na víťazstvo Peťo Bielik a Kamil Vyhnička. Táto dvojička sa začala pomaly odpútavať od tretieho Mira Labudíka a za Mirom bežal zvyšok štartového poľa, ktoré tvorili Mišo Letko, Miro Letko a Lukáš Martinka. Pod Maníncom sa odstupy opäť o niečo natiahli. Vedúca dvojička bežala stále spolu. Pod Maníncom mali čas okolo 15:15. Pol minúty za nimi bol Miro Labudík a o ďalšiu pol minútu bežal Mišo Letko. Na lúkach pod Maníncom sa ešte jednotliví súperi videli ,ale to sa zmenilo, keď sa začalo bežať okolo Manínca. Tam nasledoval úzky a technický zjazd. Tam Miro Labudík vedel, že keď zmizne z očí Mišovi Letkovi ,tak získa obrovskú psychickú výhodu. A tak to naozaj aj bolo. Miro Letko zvádzal boj s Lukášom Martinkom a tu si Miro na Lukáša veril, pretože trať merala cca 15km a to je pre Lukáša, ktorý sa príliš bežeckým tréningom nezaoberá nadmerná porcia. Na prvých dvoch miestach sa odohrával vražedný súboj o prvé miesto. Kamil Vyhnička chcel dnes vyhrať. Na lúkach nad Záskalím sa ho ale Peťo Bielik stále držal ako kliešť.

Peter Bielik a Kamil Vyhnička

Peter Bielik v bielom a víťaz etapy Kamil Vyhnička Foto:Marianna Letková

Pri vbiehaní do Záskalia strácal Miro Labudík na vedúcu dvojicu minútu a za ním bežal Mišo Letko taktiež s minutovým odstupom. Zhruba o ďalšiu minútu bežala dvojica Miro Letko a Lukáš Martinka. Zo Záskalia nasledoval asfaltový úsek v dĺžke cca 3km a viedol cez nádherné prostredie Manínskej Ťiesňavy až do kempu. Z kempu začalo opäť náročné stúpanie na lúku pod Manínec. Tu už začal Kamil pomaly napĺňať svoje ambície na víťazstvo. Miro Labudík si strážil svoj náskok na Miša Letka, ktorý bol na pomery v predošlých etapách luxusný. Miestami to vyzeralo , že Mišo sa s tým chcel pokúsiť niečo spraviť, ale Miro si to bedlivo strážil a tak nedal Mišovi šancu. Ale, Miro Letko sa dokázal odpútať od Lukáša a naplnil tak papierové predpoklady. Na lúke pod Maníncom bol už na prvom mieste Kamil Vyhnička, ktorý podal super výkon dokonca aj s tŕňom v päte. Peťo Bielik bol dnes odsúdený len do úlohy štatistu, pretože Kamil bol na nezastavenie. Z lúky to bolo už iba 2km zbehu do cieľa a tak veľa času na zvrat už neostávalo. A tak v cieli to vyzeralo nasledovne. Kamil Vyhnička prvý, v čase cca 1:05:50 gratulujem. Druhý dobehol Peťo Bielik v čase 1:06:20. Z tretieho miesta sa radoval Miro Labudík s časom 1:08:57. Štvrtý bol Mišo Letko v čase 1:12:00. Piate miesto obsadil Miro Letko v čase 1:15:00 a už druhý krát za sebou sa na poslednom mieste umiestnil najmladší účastník Lukáš Martinka v čase 1:20:00. Ale keďže toto bola posledná dlhá trať v Tour de Považie pokiaľ neberiem do úvahy poslednú etapu. Tam si môže opäť spraviť chuť. Teraz bude v seriáli pauza a bežci Manín Pb sa budú venovať iným podujatiam ako je Súľovský MTB maratón a Nonstop beh v Nízkych Tatrách. O prípadných úspechoch na ostatných podujatiach Vás budeme priebežne informovať. Prajem Vám veľa chuti do tréningu a nech sa Vám vyhýbajú zranenia. Zdar a silu.